Alla nyheter
Publicerad 2019-05-08 | 11.02

Ny toppnotering för Sveriges campingplatser

När besöksstatistiken för 2018 nu offentliggjorts av SCB konstaterar branschorganisationen SCR Svensk Camping att året slog alla tidigare rekord. 2018 rapporterar Sveriges campingplatser fler än 16 miljoner gästnätter för första gången. Det är en ökning med 2 procent jämfört med 2017.

Under juni-augusti 2018 var camping den största semesterboendeformen i 16 av Sveriges 21 län. Listan över de största campinglänen i Sverige toppas av Västra Götaland följt av Kalmar län med Öland samt Halland.

- Vi är stolta över ett nytt fantastiskt år för Sveriges campingplatser. Det är glädjande att se att Sverige som campingdestination blir allt populärare både nationellt och internationellt, säger Peter Jansson, tf vd SCR Svensk Camping.

Bland gästerna på svenska campingplatser är husvagnsboendet fortsatt populärast och uppgår till 67 procent av det totala boendet, men både boende i stuga och husbil tar marknadsandelar och ökar med 1 procent vardera från föregående år.

Fler internationella gäster

Branschens marknadsandel av allt kommersiellt boende från närmarknaderna Norge, Danmark, Tyskland och Nederländerna ökade från 52,5 till 55 procent under juni-aug 2018. Totalt ökade antalet internationella gästnätter på campingplatserna med 327 000 nätter.

- Långvarig satsning på digital marknadsföring, en husbilsförsäljning som ökat under en lång tid och ett ökat intresse för en aktiv semester är några av drivkrafterna bakom den internationella ökningen. Vi lanserade Europas första marknadsplats för bokning av campingboende redan 2006 och den plattformen är oerhört viktig nu när våra medlemmars affär blir allt mer digital, säger Peter Jansson.

Mer information

Statistik för 2018 samt gästnätter per län

För mer information kontakta gärna

Peter Jansson, tf vd SCR Svensk Camping, peter.jansson@scr.se, 031 355 60 12, 070 347 32 46 eller Martin Juhos, marknads- och kommunikationschef, SCR Svensk Camping, martin.juhos@scr.se, 031 355 60 08, 070 398 64 48

Ladda ner filer

Filtyp Namn Förhandsvisa Ladda ner
pdf Fakta om svensk camping Visa 1,64 MB
xlsx Gästnätter per län 2018.xlsx Visa 0,03 MB

SCR Svensk Camping

SCR Svensk Camping grundades 1967 och är branschorganisation för Sveriges camping- och stugföretagare. Vi stödjer våra medlemmars utveckling genom affärs- och verksamhetsutveckling, marknadsföring samt strategiskt arbete avseende branschens marknadsvillkor. SCR Svensk Camping driver Camping.se som är Sveriges största sajt för bokning av campingboende samt Camping Key Europe, kundkortet som ger rabatt på 2 500 campingplatser i Sverige och Europa.

Camping är Sveriges största semesterboende. 2018 nåddes en ny toppnotering med över 16 miljoner gästnätter. Under semestersäsongen juni-augusti bor nästan hälften av alla övernattande turister i Sverige på en campingplats.